Kur bëhet fjalë për ngjyrën, gjëja e parë që ju vjen në mendje mund të jetë lista e ngjyrave që dini. Mund të jenë të kuqe, blu, jeshile, të zeza, të bardha, kafe vjollcë, gri, rozë, vjollcë, etj. Tani, duhet të dini se ka më shumë se 16.8 milion ngjyra.

E shihni, ngjyrat nuk mund të ndahen nga jeta e njeriut. Për të mos përmendur, duhet të jeni të njohur me paletën e ngjyrave. Ose mbase, ju duhet të aplikoni gjithashtu ngjyrën e ngjyrave ose ngjyrën e pikturës për artin tuaj. Dhe gjithashtu, nuk mund të shmangni aplikimin e ngjyrës së re të flokëve apo madje edhe ngjyrën e përbërjes për një pamje me stil. E shihni, ngjyra është karakteristika e perceptimit vizual të njeriut, e përshkruar përmes kategorive të ngjyrave.

Farë është paleta e ngjyrave?

Gjëja e parë së pari, duhet të dini se paleta e ngjyrave është një emër tjetër i skemës së ngjyrave. Ju shikoni, në teorinë e ngjyrave, një skemë ngjyrash është zgjedhja e ngjyrave të përdorura në dizajn për një gamë të mediave. Për të mos përmendur, përdorimet akromatike të një sfondi të bardhë me tekst të zi. Shtë një shembull i një skeme bazë dhe të parazgjedhur të ngjyrave në hartimin e uebit. Për më tepër, skemat e ngjyrave përdoren për të krijuar stil dhe tërheqje.

Bazat e teorisë së ngjyrave dhe terminologjisë së ngjyrave

 • Hue

Colorfarë ngjyre është diçka, si blu apo e kuqe

 • Chroma

Sa e pastër është një ngjyrë; mungesa e bardhë, e zezë ose gri e shtuar në të

 • Saturation

Fortësia ose dobësia e një ngjyre

 • Vlera

Sa e lehtë apo e errët është një ngjyrë

 • Tone

Krijuar duke shtuar gri në një ngjyrim të pastër

 • Shade

Krijuar duke shtuar të zezë në një ngjyrim të pastër

 • Tint

Krijuar duke shtuar të bardhë në një ngjyrim

Cilat janë paletat e ngjyrave të ndryshme?

Për informacion, ekzistojnë katër lloje kryesore të paletave të ngjyrave. Këtu ju shkoni!

 • njëngjyrësh

Po, tregon hije dhe thellësi të ndryshme të një ngjyre të vetme. E shihni, mund të jenë skemat më të thjeshta të ngjyrave për t’u krijuar. Kjo është për shkak se të gjitha ato janë marrë nga e njëjta ngjyrë. Sigurisht, mund të jetë më e vështirë, por nuk është e pamundur të krijosh një skemë të bezdisshme ose mbase të shëmtuar. Prapëseprapë, duhet të keni kujdes. Kjo eshte! Paletat monokromatike mund të jenë të mërzitshme pasi të bëhen dobët.

 • Analoge

Tjetra, ajo tregon një ngjyrë kryesore dhe ngjyrat nga të dyja anët e saj në rrotën e ngjyrave. Më shumë për të ditur, paletat zakonisht bëjnë një punë të shkëlqyeshme për të shprehur qëndrueshmëri. Në të njëjtën kohë, ajo gjithashtu punon uniformitet brenda projektimit. Në të vërtetë, ato janë të lehta për tu punuar pasi nuk ka ndonjë diferencim të madh në ngjyrim. Në vend të kësaj, ju mund të shihni se kontrasti goditet kryesisht përmes ndryshimeve në hijen e ngjyrave. Dhe, ajo kufizon çdo shpërqendrim larg nga përmbajtja.

 • Plotësuese

Tjetra, ajo është ngjyra plotësuese ose e kundërta nga rrota e ngjyrave. Isshtë si e kuqe dhe jeshile, blu dhe portokalli etj. Sigurisht, paletat plotësuese janë të shkëlqyera për një sens ekuilibri. Për të mos përmendur, ju mund të kontrolloni paleta analoge. Këtu, ju mund të shtoni ngjyra të ndryshme, si dhe hije që mund të zgjerojnë skemat. Kjo do të jetë e dobishme për të shmangur kontrastin e ndritshëm. Pra, mund të shmangni krijimin e qerpikëve pasi të vendosen dy ngjyra të kundërta pranë njëra-tjetrës.

 • Triadic

E fundit, ajo tregon tre ngjyra nga pikat ekuidente në rrotën e ngjyrave. Ata janë si të kuq, të verdhë dhe blu gjithashtu. Ju mund të shihni se metoda triadike krijon një gamë më të larmishme. Për këtë arsye, duhet pak më shumë planifikim dhe eksperimentim. Pa dyshim, është e tillë pasi përfshin një numër më të madh ngjyrimesh që kundërshtojnë njëra-tjetrën.

A e dini se çfarë kuptimi kanë ngjyrat?

 • Blu: besim, qetësi, inteligjencë
 • Portokalli: gëzim, entuziazëm, kreativitet
 • E zeza: eleganca, fuqia, misteri
 • E kuqja: energji, fuqi, pasion
 • E bardha: pastërtia, pastërtia, përsosmëria
 • E verdha: intelekt, lumturi, energji
 • E gjelbër: rritje, freski, ambicie, siguri
 • Purple: ambicie, luks, krijimtari

Si ta gjej paletën time të ngjyrave?

 • Hapi i parë

Ju duhet të përcaktoni detyrat tuaja. Për të përcaktuar sezonin tuaj të ngjyrave, së pari duhet të përcaktoni nëse tiparet tuaja kanë ndërmarrje të ngrohta ose të ftohta.

 • Hapi i dytë

Tally lart

 • Hapi i tretë

Vendosni kontrast të lartë ose kontrast të ulët

 • Hapi i katërt

Përcaktimi i sezonit tuaj të ngjyrave

 • Hapi i Pestë

Shikoni paletën tuaj të ngjyrave!

Whatfarë është Swatch Color?

Epo, swatch është një mostër e materialit ose ngjyrës. Një shembull i shkëmbimit është një copë e vogël pëlhure.

Colorfarë ngjyre pikture duhet të pikturoj dhomën time të jetesës?

E dini, ka 5 ngjyrat kryesore që mund të aplikoni për dhomën tuaj të jetesës. Këtu ju shkoni!

 • gjelbër

Po, jeshilja është ngjyra e harmonisë dhe përtëritjes.

 • Gray

Pa dyshim, muret gri e bëjnë dhomën tuaj të jetesës të ndjehen më të bollshme.

 • Blue

Sigurisht, bluja është ngjyra e preferuar e Amerikës, kështu që është një mosmarrëveshje për dhomën që i bashkon të gjithë.

 • Beige

Dhe, ngjyrë bezhë është goo-neutrale për dizajnerët e brendshëm.

 • Black

Kjo ngjyrë, e zezë, është në gjendje të tregojë elegancën e dhomës tuaj.

Tani, Po në lidhje me aplikimin e ngjyrës së flokëve të njeriut?

Këtu, duhet të dini se ngjyra e flokëve është pigmentimi i gjëndrave të flokëve bazuar në dy lloje të melaninës. E para është eumelanin dhe e dyta është feomelanin. Në përgjithësi, nëse më shumë eumelanin është i pranishëm, ju do të merrni ngjyrën e flokëve është më e errët. Dhe, nëse më pak eumelanin është i pranishëm, do të merrni që flokët janë më të lehta.

Cila është ngjyra më e mirë e flokëve?

E shihni, ka disa marka të ngjyrave të flokëve që mund të aplikoni. Për të mos përmendur, ato janë si:

 • L’Oreal Paris Casting Creme Gloss, Brown Brown 400
 • Ngjyra natyrale e flokëve të Indus Ngjyra e zezë
 • Godrej Expert Rich Crème Ngjyra e flokëve, kafe e errët
 • L’Oreal Paris Excellence Creme Ngjyra e flokëve, kafe natyrale e errët
 • Garnier Color Naturals Shade 3 kafe e errët

Colorfarë ngjyre kozmetike është më e mira për tonin e lëkurës time?

Dhe, në rast se po kërkoni ngjyrat më të mira të përbërjes për tonin e lëkurës tuaj, mund të shikoni informacionin e mëposhtëm:

 • Lëkura e errët: themeli “tre-dimensionale”
 • Lëkura e thellë: një buzë e guximshme mauve
 • Lëkura e drejtë: ngjitni në majë të lehta
 • Lëkura e mesme: shkëlqejë lart
 • Lëkura e lehtë: e kuqja me aludime blu
 • Lëkura e ullirit: skuqeni bluesin
 • Lëkura e lëkurës: gjithçka në lidhje me arin

Si ta njoh tonin e lëkurës time për themel?

Nëse dëshironi të zgjidhni ngjyrën më të mirë të themelit, duhet të përcaktoni nëse ngjyrosja juaj ka ngjyrë të ngrohtë që është e verdhë ose e ftohtë me ngjyrë rozë ose mbase ndërmerret neutrale.

Thjesht, ju vetëm duhet të shikoni venat në kyçin e dorës. Dhe, do të shihni nëse mund të aplikoni blu ose vjollcë nëse jeni të freskët. Ose, mund të aplikoni jeshile ose ullinj nëse jeni të ngrohtë. Dhe nëse ato janë një miksim i të dyve, ju jeni neutral.

Pra, kjo është gjithçka që duhet të dini për ngjyrat. Tani, ju mund t’i kushtoni më shumë vëmendje opsioneve të tufave të paletave të ngjyrave, përfshirë edhe shkëmbimin e ngjyrave. Këtu, kjo faqe ju ofron ide të këndshme për ngjyrosjen e ngjyrave, ngjyrat e flokëve dhe ngjyrat e kozmetikës. Shijoni të eksploroni ato ngjyra të reja!