Кога станува збор за бојата, првото нешто што ќе ви падне на памет можеби е списокот со боите што ги знаете. Тие можат да бидат црвена, сина, зелена, црна, бела, виолетова кафеава, сива, розова, виолетова и др. Сега, треба да знаете дека има повеќе од 16,8 милиони бои.

Гледате, боите не можат да се одвојат од човечкиот живот. Да не спомнувам, мора да бидете запознаени со палетата на бои. Или, можеби, мора да примените размена на бои или боја на слика за вашата уметност. И, исто така, не можете да избегнете примена на нова боја на коса, па дури и боја на шминка за стилски изглед. Гледате, бојата е карактеристика на човечката визуелна перцепција опишана преку категориите на бои.

Која е палетата на бои?

Прво, прво, треба да знаете дека палетата на бои е друго име на шема на бои. Гледате, во теоријата на бои, шема на бои е избор на бои што се применуваат при дизајнирање за голем број медиуми. Да не зборуваме, ахроматска употреба на бела позадина со црн текст. Тоа е пример за основна и стандардна шема на бои во веб-дизајн. Уште повеќе да кажам, шемите во боја се користат за создавање стил и привлечност.

Основи на теоријата на бојата и терминологијата на бојата

 • нијанса

Каква боја е нешто, како сина или црвена

 • хрома

Колку е чиста боја; недостаток на бело, црно или сиво додадено на тоа

 • Заситеност

Јачина или слабост на боја

 • Вредност

Колку е светло или темно боја

 • тон

Создадено со додавање сива боја на чиста нијанса

 • Сенка

Создадено со додавање црна на чиста нијанса

 • Нијанса

Создадено со додавање бело на нијанса

Кои се различните палети на бои?

За информации, постојат четири главни типа палети на бои. Еве одиш!

 • Монохроматски

Да, тоа покажува различни нијанси и длабочини на една нијанса. Гледате, може да бидат наједноставни шеми на бои за создавање. Тоа е затоа што сите се земени од иста боја. Се разбира, може да биде потешко, но не е невозможно да се создаде несакана или можеби и грда шема. Сепак, треба да бидете внимателни. Тоа е! Монохроматските палети можат да бидат здодевни откако ќе се направат лошо.

 • Аналогно

Следното, тоа покажува главна боја и бои од која било страна на тркалото во боја. Повеќе за да знаете, палетите обично прават одлична работа за изразување конзистентност. Во исто време, таа исто така работи униформност во рамките на дизајнот. Навистина, тие се лесни за работа бидејќи нема голема диференцијација во боја. Наместо тоа, можете да видите дека контрастот се погодува првенствено преку варијациите во сенката на бојата. И, тоа ја ограничува секоја одвраќање од содржината.

 • Комплементарен

Следниот, тоа е комплементарни или спротивни бои од тркалото во боја. Тоа е како црвена и зелена, сина и портокалова, и така натаму. Се разбира, комплементарните палети се одлични за чувство на рамнотежа. Да не спомнувам, можете да проверите аналогни палети. Тука, можете да додадете разни нијанси, како и нијанси кои можат да ги прошират шемите. Овој ќе ви помогне да се избегне блескавиот контраст. Значи, можете да избегнете создавање на виткање на очите откако две спротивставени бои се поставени еден до друг.

 • Тријадиќ

Последно, тоа покажува три бои од еквидантни точки на тркалото во боја. Тие се како црвена, жолта и сина боја. Можете да видите дека тријадскиот метод создава поразновидна палета. Поради оваа причина, потребно е малку повеќе планирање и експериментирање. Без сомнение, тоа е така бидејќи вклучува поголем број на нијанси кои се спротивставуваат едни на други.

Дали знаете што значат боите?

 • Сина: доверба, спокојство, интелигенција
 • Портокал: радост, ентузијазам, креативност
 • Црна: елеганција, моќ, мистерија
 • Црвена: енергија, моќ, страст
 • Бело: чистота, чистота, совршенство
 • Yellowолта: интелект, среќа, енергија
 • Зелена боја: раст, свежина, амбиција, безбедност
 • Виолетова: амбиција, луксуз, креативност

Како ја наоѓам мојата палета на бои?

 • Чекор еден

Треба да ги одредите вашите обврски. За да ја одредите вашата сезона на бои, прво треба да утврдите дали вашите одлики имаат топли или ладни поттикнувања.

 • Чекор два

Тали горе

 • Чекор три

Поставете висок контраст или низок контраст

 • Чекор четири

Одредување на вашата сезона во боја

 • Чекор пет

Погледнете ја вашата палета на бои!

Што е Swatch Swatch?

Па, swatch е примерок од материјал или боја. Пример за разменување е мало парче ткаенина.

Каква боја треба да ја насликам за дневна соба?

Знаете, има топ 5 бои што можете да ги примените за вашата дневна соба. Еве одиш!

 • зелена

Да, зелената е боја на хармонија и обнова.

 • Сиво

Без сомнение, сивите wallsидови ја прават вашата дневна соба да се чувствува попространа.

 • сина боја

Секако, сината боја е омилена боја на Америка, затоа е неверојатен за собата што ги собира сите.

 • беж

И, беж е неутрална за дизајнерите на ентериер.

 • Црна

Оваа, црна боја е во состојба да ја покаже елеганцијата на вашата соба.

Сега, како да нанесете човечка боја на коса?

Еве, треба да знаете дека бојата на косата е пигментација на фоликулите на косата заснована на два вида меланин. Првиот е еумеланин, а вториот е феомеланин. Општо, ако е присутен повеќе еумеланин, ќе ја добиете бојата на косата е потемна. И, ако е присутен помалку еумеланин, ќе го добиете h

Check Your Image Color
Enter image name : You must insert 4 word


This "" graphic has 20 dominated colors, which include Pistachio Flour, Alligator Gladiator, Uniform Grey, Silver, Viridian Green, Kettleman, Maximum Green, Steel, Tin, Luscious Lime, Chlorophyll, Celestial Dragon, Parakeet, Dark Lime Green, Ikkonzome Pink, Missed, Blissful Berry, Red Cedar, Lavender Pink, Hemoglobin Red. It makes so beautiful color combination inspired from this image.

Color data for:

ColorHexRGBName
#489000rgb (72, 144, 0)Pistachio Flour
#484818rgb (72, 72, 24)Alligator Gladiator
#a8a8a8rgb (168, 168, 168)Uniform Grey
#c0c0c0rgb (192, 192, 192)Silver
#c0d8d8rgb (192, 216, 216)Viridian Green
#606060rgb (96, 96, 96)Kettleman
#609030rgb (96, 144, 48)Maximum Green
#787878rgb (120, 120, 120)Steel
#909090rgb (144, 144, 144)Tin
#90a878rgb (144, 168, 120)Luscious Lime
#489018rgb (72, 144, 24)Chlorophyll
#901860rgb (144, 24, 96)Celestial Dragon
#78a848rgb (120, 168, 72)Parakeet
#78c000rgb (120, 192, 0)Dark Lime Green
#f09090rgb (240, 144, 144)Ikkonzome Pink
#f0f0c0rgb (240, 240, 192)Missed
#a81878rgb (168, 24, 120)Blissful Berry
#d87878rgb (216, 120, 120)Red Cedar
#d890d8rgb (216, 144, 216)Lavender Pink
#c01818rgb (192, 24, 24)Hemoglobin Red